Ağ Güvenliği nasıl sağlanır?

Ağ Güvenliği nasıl sağlanır?

Günümüzde bilgisayar ağları birçok yapının bel kemiğini oluşturuyor ve zarar görmeleri durumunda ciddi aksaklıklara neden olabiliyor. Bilgisayar sistemleri ve bilgisayar ağları en büyük tehditler siber saldırganlar ve bilgisayar virüsleri. Sistemin bunlardan korunması çok önemli.

Ağ güvenliğinin aslında bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Kullanıcılar ve bilgisayarların ayrı ayrı bilinçlendirilip güvenliğin topluca sağlanması gerekiyor.
Son kullanıcı yani insanların ağ güvenliğini tehlikeye atan hatalarını önlemek çok önemli. Örneğin kullanıcının şifresini belirlerken tahmin edilemeyecek şifreler seçmesi gerekiyor. Ayrıca bu şifreyi başkaları ile paylaşmaması gerekiyor. Bu sadece bir örnek bilgisayara takılan bir USB bellek de virüs taşıyor olabilir ve bu bir kullanıcının bilgisayarından bütün ağa yayılabilir. Bunları önlemek için kullanıcılara ağ güvenliği eğitimleri verilmesi gerekiyor.
Bunun yanında ağı dijital olarak da güçlendirmek yani güvenlik duvarları ve antivirüs yazılımları ile desteklemek gerekiyor.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir