Bulut Yedekleme neden önemlidir ve nasıl kullanılır?

Bulut Yedekleme neden önemlidir ve nasıl kullanılır?

Veri yedeklemenin günümüzde pek çok yolu var. Kimi kullanıcılar halen önemli verilerini DVD’lerde saklıyor, kimileri ise çözümü harici sabit disklerde bulmuş durumda. Ancak bu yöntemlerin hiçbiri, bulut yedekleme kadar etkili ve güvenli değil.

Bulut yedekleme, adından tahmin edebileceğiniz gibi çalışıyor. Bilgisayarınıza indirdiğiniz istemci ile yedeklenecek verileri ve yedekleme sıklığını seçiyor, istemcinin verileri servise yüklemesini bekliyorsunuz. Bu sayede bilgisayarınızda veya ikincil yedek kaynağınızda geri dönülemez bir fiziksel hasarla karşılaştığınızda, verilerinizin güncel kopyasını buluttan geri çekebiliyorsunuz.

Elbette bulut yedekleme, fiziksel yedeklere olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmıyor. Güvenlik açısından yedeklerinizi fiziksel bir sürücüde saklamak ve bu sürücüleri zarar görmeyecekleri şekilde muhafaza etmek halen en çok tavsiye edilen yedekleme yöntemlerinden biri. Bulut yedeklemeye, acil durum kurtarıcısı gözüyle bakabilirsiniz.

Satın alınacak servisi bulmak aslında bulut yedeklemeye girişin en kolay adımlarından biri. Backblaze, Carbonite, Mozy, SpiderOak bu alanda en çok tanınan servisler. SpiderOak dışında depolama sınırı koyan servislerden kaçınmanızı öneririz. SpiderOak’ın bu kuralın dışında kalmasının sebebi ise sıkı bir şifreleme desteğine sahip olması.

Genel olarak yedekleme servisleri, satın aldığınız plan doğrultusunda bilgisayarınızdaki verileri yedeklemenize ve buluttaki kişisel dosyalarınızı kaydetmenize izin veriyor. Bazı servisler ise fazladan ücret karşılığında harici depolama birimlerini de yedeklemenize olanak sağlıyor. Ancak buluttaki yedeğinizin güncel kalmasını istiyorsanız, harici depolama birimini düzenli aralıklarla bilgisayarınıza bağlamak zorundasınız.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir